موشن گرافیک

تاریخچه موشن گرافیک

طراحی گرافیک حرکت یا موشن گرافیک یا گرافیک متحرک زیر مجموعه‌ای از طراحی گرافیک است که قوانین طراحی گرافیک را در یک محیط فیلم سازی یا یک محیط تولید تلویزیونی (یا دیگر وسایل دیداری درحال تحول موقت)، از طریق به کاربردن انیمیشن (جان بخشی) یا تکنیک‌های سینمایی، به کار می‌برد. به عنوان مثال علائم حرکتی و ترسیم‌هایی که به عنوان عناوین یک فیلم یا سکانس‌های آغازین یک برنامه تلویزیونی، انیمیشن‌های مبتنی بر وب، لوگو (آرم) شناسایی سه بعدی برای کانال تلویزیون را می‌توان نام برد.

اگر چه این فرم هنری برای چندین دهه بی‌اهمیت شده بود ولی در سال‌های اخیر در زمینه مهارت‌های تکنیکی، جهش‌های کمیتی زیادی داشته است و اخیراً با توجه به اینکه امروزه رسانه‌ها نقش بسیار بزرگ و با اهمیتی در زندگی پیدا کرده‌اند، موشن گرافیک جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و به عنوان ابزاری مناسب برای انتقال محتوا در دنیای بصری امروز شناخته می‌شود.

به طور معمول زمان آماده‌سازی یک موشن گرافیک باکیفیت به نسبت پایین‌تر از سایر سبک‌های ویدئویی است، همین‌طور قیمت تولید موشن گرافیک به نسبت پایین‌تر از سایر روش‌هاست.

در ابتدا از موشن گرافیک برای متحرک سازی آرم و لوگوی شبکه‌های تلویزیونی، کمپانی‌های سینمایی و برخی دیگر از شرکت‌ها یا رویدادها استفاده می‌شد. اما کم‌کم دامنه استفاده از گرافیک متحرک گسترش یافت و برخی از تکنیک‌های سینمای و فیلم سازی، همچون صداگذاری حرفه‌ای و مانند آن نیز به آن وارد شد. آنگونه که امروزه موشن گرافیک نقش ویژه‌ای در تبلیغات و اطلاع‌رسانی رسانه‌ای و فیلم‌سازی یافته است.

ترفیع این فرم هنری عمدتاً به علت پیشرفت تکنولوژی است. برنامه‌های کامپیوتری برای صنعت فیلم و ویدئو بطور وسیعی قوی تر و آماده‌تر شده‌اند. یکی از برنامه‌های عمده که توسط طراحان گرافیک حرکت به کار می‌روند برنامه ادوبی افتر تکنولوژی افکتس است که به آنها اجازه ساخت و تغییر گرافیک‌ها در طول زمان را می‌دهد.

طراحی گرافیک حرکت، به بیش از چند ابزار نیاز دارد. تکنیک‌های به کار رفته در این هنر، بستگی زیادی به طراح دارند، اغلب گرایش‌ها به این است که چه تکنیک‌هایی چه موقع به کار می‌روند.

یک طراح حرکت، شخصی کارآزموده در طراحی گرافیک سنتی است که می‌تواند عناصر زمان، صدا و فضا را با مهارت و دانش طراحی خود ترکیب کند. طراحان حرکت می‌توانند با پیشینه‌های فیلم‌سازی یا انیمیشن باشند.

 

تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک

در انیمیشن جنبه داستانی غالب است و معمولا محتوای آن از طریق داستان به بیننده منتقل می شود. اما موشن گرافیک بیشتر با تکیه بر تصویر و عناصر بصری از جمله فرم، رنگ، بافت و ترکیب بندی و حرکت محتوای خود را ارائه می دهد. گرچه استفاده از عناصر بصری، موسیقی، صدا و حرکت ، وجه مشترک انیمیشن و موشن گرافیک هستند اما روایت داستانی معمولا در انیمیشن غالب است.

انیمیشن بیشتر شخصیت محور است اما موشن گرافیک غالبا تصویر محور. انیمیشن غالباً به لایه های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت ها و پرسوناژ ها اشاره می کند اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های سمبولیک، نشانه شناسی و تشریح رویدادها و فرایندها می پردازد. از این رو کاربرد موشن گرافیک بیشتر در صنعت تبلیغات و بردینگ و آموزش است اما انیمیشن بیشتر صنعت سرگرمی و سینما کاربرد دارد.

غالب یا مدیای ارائه انیمیشن بیشتر به سینمای داستانی نزدیک است. غالب هایی چون سریال تلویزیونی، فیلم سینمایی، انیمیشن های کوتاه داستانی و … اما غالب ارائه موشن گرافیک بیشتر به تیزرهای تبلیغاتی، تیتراژ و عنوان بندی، کلیپ های آموزشی و… نزدیک است.

آثار انیمیشن بیشتر با تکنیک تدوین تداومی تدوین می شوند که برای روایت داستانی معمول تر است. اما آثار موشن گرافیک بیشتر با تکنیک غیر تداومی و غیر خطی که فاقد تداوم زمانی و مکانی رویدادهاست و بیشتر به ارائه محتوا تکیه می کند تا روایتی دارای توالی رویداد ها.

هزینه تولید موشن گرافیک معمولا از انیمیشن کمتر است. به این دلیل که اولا در آن از شخصیت و مدل سازی های پیچیده کمتر استفاده می شود دوما کمتر از انیمیشن شخصی سازی می شود یعنی الگوها و طرح های گرافیکی و حتی حرکات یک اثر را می توان برای آثار دیگری نیز مجددا استفاده کرد.

 

نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک

 

۱- ادوبی افتر افکتس Adobe After Effects

۲- ادوبی پریمیر پرو Adobe Premier

۳- Autodesk Combustion

۴- Autodesk Maya or 3DS Max

۵- Apple Motion 3

۶- Final Cut pro

۷- Avid Xpress

 

موشن گرافیک؛ شیوه‌ای پرطرفدار و تاثیرگذار در میان کسب‌وکارهای مدرن

 

موشن گرافیک هنر قدرتمندی است که به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یک موشن گرافیک ساده قادر است به اندازه چندین واژه گویا و تاثیرگذارتر باشد.
اغلب کسب‌وکارها در حال حاضر به استفاده از موشن گرافیک در استراتژی‌های تبلیغاتی خود روی آورده‌اند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که مخاطب امروزی فرصت اندکی برای مطالعه دارد و فقط با استفاده از موشن گرافیک و تکنیک‌های مشابه است که می‌توانند در مدت کم، بیشترین میزان پیام را به مخاطب منتقل کنند.

تاریخچه موشن گرافیک

با توجه به اینکه موشن گرافیک از دید افراد مختلف تعاریف گوناگونی دارد تاکنون تاریخ دقیق ابداع آن مشخص نشده است. برخی آن را متعلق به دهه‌های آخر ۱۸۰۰ می‌دانند ولی مستندات حاکی از آن است که برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ در یکی از فیلم‌ها از تکنیک موشن گرافیک استفاده شده است. یکی از کسانی که بصورت جدی از واژه موشن گرافیک استفاده می‌کرد اینماتوری به نام John Whitney بود که در سال ۱۹۶۰ شرکت خود را نیز موشن گرافیک نامید. قبل از توسعه سیستم‌های کامپیوتری، تهیه موشن گرافیک امر پیچیپده و هزینه‌بری بود ولی با ابداع سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته‌تر و تحول کارت‌های گرافیکی، موشن گرافیک نیز روز به روز محبوبیت بیشتری یافت. با انتشار کتاب ساخت موشن گرافیک توسط After Effect این عبارت نیز بیشتر استفاده شد و در میان عموم مردم نیز تا حدود زیادی رایج گشت و شرکت‌های زیادی در استراتژی‌های تبلیغاتی خود بودجه مشخصی را به آن اختصاص دادند.

نکات پراهمیت در طراحی و ساخت یک موشن گرافیک

موشن گرافیک قبل از هر چیزی یک هنر است و نباید از آن صرفا بعنوان ابزاری برای انتقال پیام یاد کرد. می‌بایست کسب‌وکارها از جنبه هنری آن وارد شوند تا بتوانند بیشترین نتیجه را دریافت کنند. نکات زیر به شما در تهیه یک موشن گرافیک ارزشمند و تاثیرگذار بیشتر کمک خواهند کرد.

همه چیز با یک داستان خوب آغاز می‌شود

بدون یک خط داستانی و روایت مناسب حتی در صورت اجرای بهترین تکنیک‌ها موشن گرافیک شما موفق نخواهد شد.

با اتود زدن روی کاغذ آغاز کنید

هیچ پروژه‌ای را کورکورانه آغاز نکنید. همواره توصیه شده است که قبل از غرق شدن در ابزارهای دیجیتال، ایده خود را بر روی یک تکه کاغذ اجرا کنید. مشخص کنید می‌خواهید به چه هدفی برسید و تا جای ممکن به جزییات بپردازید. این کار باعث می‌شود که وقت کمتری را پشت مانیتور تلف کنید و داستانی منسجم بسازید.

از نرم‌افزارهای مناسب بهره ببرید

نرم‌افزارهای گوناگونی در زمینه موشن گرافیک وجود دارند و انتخاب ابزار مناسب یکی از مهم‌ترین گام‌ها در تولید موشن گرافیک است. اگر به دنبال ساخت موشن گرافیک‌های ساده هستید نیازی نیست از برنامه‌های پیشرفته و پیچیده‌ای مانند Cinema 4D برای این‌کار استفاده کنید.

موشن گرافیک‌ های ۲ بعدی را در اولویت قرار دهید

هرچند این موضوع بسته به هدفی که در پروژه دنبال می‌کنیم متغیر است ولی در اغلب مواقع می‌توان پیغام را با یک ویدیوی ۲ بعدی نیز به زیبایی منتقل کرد و دیگر نیازی به طراحی‌های سه بعدی نداشت. کتابخانه‌ای از اِلمان‌های ۲ بعدی تهیه کنید و از ‌آن‌ها استفاده کنید و با این کار هم با صرفه‌جویی کردن در هزینه و زمان خلاق‌تر و منعطف‌تر باشید.

خلاق باشید و از ترکیب تکنیک‌ها واهمه نداشته باشید

تیم‌هایی در ساخت موشن گرافیک‌ موفق‌تر هستند که صرفا به مجموعه‌ای از تکنیک‌های آنلاین وابسته نیستند و از خلاقیت خود در طراحی و ترکیب رنگ‌ها و تکنیک‌های مختلف نیز استفاده می‌کنند.

انواع موشن گرافیک

موشن گرافیک نیز مانند بسیار از هنرهای دیگر شاخه‌ها و زیرمجموعه‌های بسیاری دارد. هر متخصصی از زاویه نگاه خود این تقسیم‌بندی را انجام داده است و در صورت کلی می‌توان موشن‌گرافیک‌های مدرن را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

بازاریابی خدمات و محصولات

این نوع از موشن‌ها برای تشریح مباحث پیچیده و بیان ساده آن طراحی می‌شوند. اغلب به ایجاد رابطه احساسی با برند نیز کمک می‌کند چراکه روایت داستان با تشریح خدمات یک نرم‌افزار ترکیب می‌شود. برای نمونه به این موشن گرافیک که جهت معرفی موبایل کمک ساخته شده است توجه کنید.

لوگو موشن سازمانی

این تکنیک برند شما را یک سروگردن بالاتر از بقیه خواهد برد و آن را به یک برند زنده تبدیل خواهد کرد. طراحی برای خوشدل کردن اطرافیانمان است و این شیوه به هرچه بهتر شدن آن کمک می‌کند.

 

 

تیتراژها

استفاده حرفه‌ای از موشن گرافیک در تیتراژ فیلم‌های بزرگ سینما امری جدید و بسیار پرطرفدار است.

ارائه‌ها

در ارائه نیز می‌توان از موشن گرافیک استفاده کرد. علاوه بر اینکه نرم‌افزارهایی مانند Keynote امکان ایجاد ارائه‌های متحرک و جذاب را می دهند موشن‌ گرافیک‌های ساده مانند آنچه که در زیر می‌بینید نیز به ما در ارائه‌های تاثیرگذار کمک خواهند کرد.

تصاویر متحرک یا GIF یکی از محبوب‌ترین انواع موشن گرافیک هستند و طرفداران بسیاری دارند. طراحی یک فایل متحرک بامزه که می‌تواند مخاطب را به خنده وادار کند و یا یک تصویر متحرک که ارائه دهنده آمار و اعداد است می‌تواند تاثیرگذار باشد.

انواع بسیار دیگری از موشن‌ گرافیک را نیز می‌توان نام برد. با گذر زمان ایجاد و ساخت موشن گرافیک‌ با ارائه شدن ابزارهای مختلف به کار ساده‌تری بدل می‌شود و فقط روایت و داستان قدرتمند خواهد بود که تمایز میان یک موشن گرافیک موفق و شکست خورده را نشان خواهد داد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *